روغن گیربکس اتوماتیک خودرو

دیدیم که روغن گیربکس اتوماتیک خودرو چه وظایف و عملکرد مهمی را در سیستم گیربکس اتومبیل بر عهده دارد. اما با این درجه از اهمیت، این روغن باید دارای ویژگی ها و خواصی باشد که در این مطلب به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

ویژگی های روغن گیربکس اتوماتیک خودرو

روغن گیربکس اتوماتیک خودرو باید دارای ویژگی‌های خاص باشد تا بتواند عملکرد بهینه ای را در قطعات از خود نشان داده و به اجرا بگذارد. این روغن نه تنها وظیفه ی روانکاری سیستم گیربکس را بر عهده دارد بلکه باید این توانمندی را داشته باشد که وظیفه ی انتقال قدرت از اویل پمپ به کلاچ را داشته باشد که سبب کنترل کردن دنده ها در این سیستم می باشند.

این ویژگی ها عبارتند از:

مقاومت در برابر گرمای زیاد

نقطه جوش روغن گیربکس اتومات نسبت به روغن جعبه دنده دستی، پایین‌تر است و با افزودن مکمل هایی به آن، این نقطه را افزایش می‌دهند که نه تنها در مقابل گرما مقاومت می‌کند بلکه خاصیت خنک کنندگی را نیز دارد و با انتقال گرما مانع از داغ شدن دنده ها می شود.

مقاومت در برابر ساییدگی و خوردگی

چون گیربکس خود، از قطعات بسیاری ساخته شده است که از جنس آلومینیوم، چدن، فولاد، مس و… و انواع مختلف فلز هستند؛ روغنی هم که در آن استفاده می‌شود باید در برابر سایش و خوردگی انواع فلزات مقاوم باشد و از خود مقاومت بالایی را به نمایش بگذارد.

گرانروی یا همان ویسکوزیته پایین

این روغن دارای غلظت بالایی نیست یا به عبارت بهتر ویسکوزیته و گرانروی آن پایین است؛ برخلاف روغن های گیربکس دستی که از غلظت نسبتا بالایی برخوردار هستند. طراحی این روغن به گونه ای انجام شده است که دارای گرانروی پایین تری نسبت به روغن گیربکس دستی است تا بتواند به طور کامل تمامی قطعات حساس در این سیستم را روانکاری کند. نکته مهم این است که این غلظت کم در روغن، سبب می‌شود تا قدرت به خوبی و به راحتی به کلاچ خودرو منتقل شود و مهمترین ویژگی خاصیت سیالیت اینگونه روغن ها است تا بتواند به خوبی قدرت را منتقل کند.

خاصیت آب گریزی

این روغن علاوه بر خواص دیگر، باید حتماً دارای خاصیت آبگریزی باشد و در صورتی که آب و یا رطوبت به داخل مخزن آن نفوذ کند؛ از تشکیل امولسیون های مضر برای گیربکس جلوگیری به عمل آورده و این روغن باید بتوانند قابلیت جدا شدن و تفکیک از آب را داشته باشد.

خاصیت ضد آب و ضد کف بودن

کلاً وجود آب در روغن، مانع از انتقال قدرت می‌شود و این روغن باید بتواند از تشکیل حباب و کف در سیستم گیربکس جلوگیری کند.

در صورتی که این اتفاق بیفتد باز دهی روغن بسیار کاهش خواهد یافت.

 خاصیت ضد زنگ زدگی

این روغن خاصیت ضد زنگ زدگی را نیز دارا می باشد تا قطعات با کمک آن، دچار زنگ زدگی، خوردگی و فرسایش نشوند.

تمیز نگه داشتن قطعات داخلی گیربکس

مواد تمیز نگه دارنده ی موجود در روغن گیربکس اتوماتیک خودرو موجب تمیزی کانال های ارتباطی روغن در کل سیستم شده که در نتیجه بازده کل سیستم را افزایش خواهد داد. در مجموع و به طور خلاصه بهترین روغن گیربکس اتومات، باید دارای ویژگی های زیر باشد:

  • بهبود دهنده ی گرانروی
  • قابلیت پراکنده شدن روغن و چسبیدن به سطوح
  • نگه دارنده ی فشار روغن گیربکس و کاهش دهنده ی آلودگی
  • محافظت از زنگ خوردگی قطعات
  • محافظت از چرخ دنده ی خورشیدی، واشر ها و بوش
  • جلوگیری از کاهش روغن در گیربکس در لوله ها و شیارها
  • کاهش نرخ تغییر ویسکوزیته در گرما و سرما
  • جلوگیری از تشکیل کف
  • کنترل لجن و رسوبات در سیستم
  • ضد اکسیداسیون و ضد خوردگی
نوشتهٔ پیشین
تشخیص رنگ شدگی خودرو با چشم
نوشتهٔ بعدی
انواع رنگ اتومبیل

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست